Socjolog o milenialsach

3 czerwiec 2019

Podczas 10. Konferencji Polski Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy po raz pierwszy jako prelegent wystąpił pracownik naukowy. Socjolog, badacz i metodolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Sobierajski mówił o pokoleniu milenialsów i ich wymaganiach, dotyczących miejsca pracy.

W pierwszej części swojego wystąpienia dr Sobierajski zaprezentował podział pokoleń od 1946 roku i w skrócie omówił każde z nich. Widownia miała okazję dowiedzieć się, że pokolenie baby boomersów (urodzeni w latach 1946-1964) to pracownicy niezwykle lojalni, najczęściej związani z jednym pracodawcą przez całe zawodowe życie oraz piastujący wysokie stanowiska. Z kolei pracownicy z pokolenia X (lata 1965-1979) i młodsi (pokolenia Y i Z, czyli milenialsi) to osoby już zdecydowanie mniej przywiązane do jednego miejsca, częściej zmieniający pracę, wymagający od pracodawcy chwalenia i dbałości oraz wynagradzania za osiągnięcia.
Prelegent mówił w dalszej części o tym, jak ważne dla milenialsów i pokolenia Z jest szczęście, w tym szczęście i zadowolenie z pracy. Młode pokolenie pracowników wymaga zintegrowanej technologii na każdym kroku, elastyczności i jak najwięcej pracy zespołowej. Dr Sobierajski zwracał uwagę na to, jak duże znaczenie dla młodszych pracowników ma innowacyjność w miejscu pracy, a także tak zwany dotyk natury (np. pionowe ogrody, jak najwięcej zieleni w biurze). Badania, na które powoływał się prelegent, mówiły, że wystrój i wyposażenie biura ma dla milenialsów ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji związanych z utrzymaniem się w danym miejscu. W porównaniu z baby boomersami, którzy cenią sobie zamknięte gabinety i możliwość pracy w ciszy i skupieniu, młode pokolenie woli pracować w open space’ach. Dr Sobierajski mówił też o tym, że dla milenialsów ważne są miejsca na dodatkowe aktywności w biurze. Inwestorzy coraz częściej więc planują sale do jogi, treningu, a także przestrzenie do integracji, jak chociażby umiejscowienie przestronnej kuchni w centralnym miejscu biura.

 

_MG_8993  _MG_9010

– Według badań, trzy czwarte milenialsów twierdzi, że wystrój wnętrza ma wpływ na ich pracę. Tego zdania jest tylko 39 proc. osób ze starszego pokolenia – podsumował dr Sobierajski. – Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny budynku, w którym pracują, siedmiu na dziesięciu przedstawicieli młodszego pokolenia uważa, że ma to wpływ na ich decyzje zawodowe, gdzie podobnego zdania jest tylko czterech na dziesięciu baby boomersów – dodał na koniec.

autor: Anna Lewandowska, Eurobuild CEE

 

Garnitury na rowery. IV przejazd dyskusyjno - miastoznawczy

Garnitury na rowery. IV przejazd dyskusyjno - miastoznawczy

30 Lipiec 2020,Służewiec/Mokotów/Wola,Warszawa
19. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild CEE

19. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild CEE

11 września 2020,First Warsaw Golf & Country Club,Rajszew, Golfowa 44
15. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild CEE

15. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild CEE

11 września 2020,Klub Tenisowy Warszawianka, ul. Merliniego 9,Warszawa
11. Konferencja Polski Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy.
Konferencja Online