Którędy prowadzi droga do biur przyszłości?

4 czerwiec 2019

Jak będzie wyglądało biuro za 5, 10 czy 15 lat, czy w ogóle biurowce będą jeszcze potrzebne, a jeśli tak, to w jakiej formie? Nad tymi zagadnieniami pochylili się uczestnicy panelu o przyszłości rynku biurowego.

– Już teraz myślimy w taki sposób by budynki, po swojej śmierci technicznej, nie były odpadem, ale źródłem materiałów budowlanych dla kolejnych inwestycji. Budynki można też projektować w taki sposób by po kilkunastu latach, małym kosztem zmienić ich funkcje, np. z biurowca zrobić hotel – mówiła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, dyrektor, APA Wojciechowski Architekci.

_MG_0001

Z kolei Patryk Czernik, główny specjalista ds. wynajmu Archicomu uważa, że budynki fizycznie nie zmienią się pewnie bardzo. Już teraz biurowce są nafaszerowane technologią, a w przyszłości będą z nią po prostu zintegrowane w jeszcze większym stopniu. – Technologia może sprawić, że pojawi się potrzeba przeprojektowania całych budynków. Już teraz jesteśmy świadkami testów taksówek dronowych, to wymusi nowy sposób projektowania. Rozwój technologii związanych z podbojem kosmosu może również wpłynąć na sposób w jaki będziemy budować na Ziemi – dodał Patryk Czernik.

_MG_9957

– Zanim jednak polecimy na Marsa, to podstawowe pytanie, przed którym staje właściciel starzejącego się budynku brzmi: jak można go ulepszyć, zmienić czy wynajmować po niższych stawkach? – zastanawiała się Magdalena Gutowska, business development director w Quadrature Group.

– Biurowce będą się otwierać na przestrzeń publiczną, a granica między tym, co publiczne i prywatne może ulec rozmyciu. Nowości technologiczne mogą też wprowadzić zmiany, których możemy sobie jeszcze nie uświadamiać, a które zmienią diametralnie naszą codzienność. Pamiętajmy w jaki sposób zmienił naszą rzeczywistość Iphone – od jego premiery upłynęło zaledwie 12 lat – zwrócił uwagę Radosław Górecki, communication manager, Ghelamco Poland.

Nie trzeba wybiegać daleko w przyszłość by dostrzec jak szybko zmienia sie sposób myślenia o biurze, a na coraz to nowsze wymagania firm starają się odpowiadać operatorzy elastycznych powierzchni biurowych. – Jeśli firmie, która zatrudnia kilkudziesięciu najwyższej klasy informatyków wykonujących pracę dla jakiegokolwiek podmiotu potrzebna jest elastyczna przestrzeń do pracy w eksponowanym budynku, to my ją zapewniamy. Stać nas na takie powierzchnie ponieważ mamy bardzo dobre finansowanie i doświadczenia, które zbieramy dzięki naszemu globalnemu doświadczeniami – zapewnił Piotr Lagowski, head of growth Eastern Europe, WeWork.

_MG_9968

autor: Tomasz Szpyt-Grzegórski, Eurobuild CEE

Garnitury na rowery. IV przejazd dyskusyjno - miastoznawczy

Garnitury na rowery. IV przejazd dyskusyjno - miastoznawczy

30 Lipiec 2020,Służewiec/Mokotów/Wola,Warszawa
19. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild CEE

19. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild CEE

11 września 2020,First Warsaw Golf & Country Club,Rajszew, Golfowa 44
15. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild CEE

15. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild CEE

11 września 2020,Klub Tenisowy Warszawianka, ul. Merliniego 9,Warszawa
11. Konferencja Polski Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy.
Konferencja Online